חיפוש:
הסל שלי:
סל הקניות שלך ריק
ערכת סננים למטהר מים כפול
ערכת סננים למטהר מים כפול
פרטים נוספים
ערכת סננים למטהר מים דולפין
ערכת סננים למטהר מים דולפין
פרטים נוספים

זיהום מים

מאת גולן יוסיפון

המים בישראל, כמה לא מפתיע, אינם נקיים. איכות המים במאגרי מי התהום בארץ הולכת ונעכרת. תחקיר מצמרר
עובדה ראשונה: המים שאנחנו שותים הם סכנה בריאותית חמורה. אם עד לפני שנים לא רבות אפשר היה להתנחם בעובדה שהמים אמנם אינם טובים, אבל גם אינם גרועים ממש, הרי שבשנים האחרונות חלה הידרדרות חמורה באיכותם. הסיבה: הזרמת שפכים, על כל סוגיהם - ביתיים, חקלאיים ותעשייתיים - המכילים חומרים מסוכנים, ואלה מחלחלים למי התהום. גם חומרי הדברה ודשן רעילים, המשמשים לחקלאות, חודרים לשם. גם פעילויות הנופש והמגורים סביב הכנרת, מקור המים מספר אחת של ישראל, תורמות לזיהום.

עובדה שנייה: משק המים באופן כללי במצב חמור, המחסור במים גדול. שאיבת יתר ממקורות המים גורמת להמלחה של מי התהום ולהרעה נוספת באיכותם.

עובדה שלישית: בשנים האחרונות חלה עלייה ברמת החנקות )ניטראטים( במי התהום, בעיקר באזור החוף, שם מקורות המים סמוכים לריכוזי אוכלוסיה, תעשיה וחקלאות. החנקות הן תוצר חימצון של חנקן אורגני ואמוניה, המופיעים שניהם בריכוז גבוה בשפכים ובחומרי דשן. ריכוז גבוה של חנקות במי השתייה עלול לגרום לסרטן בקיבה ובמערכת העיכול ולתסמונת הכחלה - הפרעות בדרכי החמצן לדם, העלולות לגרום למוות - אצל תינוקות עד גיל שנ ה. התקן המותר לנוכחות חנקות במים: 90 מיליגרם לליטר. המים בארץ אינם עונים על התקן הזה.

עובדה רביעית: יותר משלושה חודשים עברו מאז עזב את תפקידו נציב המים הקודם, מאיר בן-מאיר, ועדיין אין נציב מים חדש בישראל. יש נציב זמני, מנכ"ל משרד התשתיות, יעקב אפרתי. מבקר המדינה, אליעזר גולדברג, מתח ביקורת חריפה על העובדה. מן הראוי, קבע, שימונה נציב מים במישרה מלאה.

מים נחשבים ראויים לשתייה אם הם נקיים מגורמי מחלה ומחומרים רעילים, ומה שיותר משמעותי: אם ניתן לשתות אותם לאורך שנים מבלי שייגרם נזק בריאותי. משרד הבריאות, במסגרת פקודת בריאות העם, התקין תקנות מי שתייה, המגדירות את הרמות המותרות של חומרים כימיים ואורגניזמים במים, ואת תדירות הבדיקות האמורות להתבצע על-ידי חברת 'מקורות' והרשויות המקומיות.

המים בישראל, כמה לא מפתיע, אינם נקיים. מומחים סביבתיים קובעים בוודאות, למשל, כי כמות החנקות במי השתייה חושפת את הציבור לסכנות בריאותיות חמורות, כמו סרטן. ד"ר ג'רי וסטין, מהיחידה לרפואה סביבתית ותעסוקתית באוניברסיטה העברית בירושלים: "כמות החנקות המותרת במי השתייה, על-פי התקן הישראל י, מגבירה את הסיכון. אפילו באוגנדה התקן מחמיר יותר מאשר כאן".

בדיון שנערך לאחרונה בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, אמר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, כי כמות החנקות המותרת במי השתייה בארץ, עלולה לפגוע בבריאות הציבור. עם זאת, אמר, אין ביטחון כי הורדת תקן החנקות המותר ל-70 מיליגרם לליטר, תוריד בהכרח את ההסתברות למחלות.

דבר אחד ברור: איכות המים במאגרי מי התהום בישראל הולכת ומידרדרת, הולכת ונעכרת, והסכנה הבריאותית בעקבות שתיית המים גדלה.

מה עושים? - אחת מתוכניות החירום, עליה דובר השבוע, היא ייבוא מים מטורקיה )ראו מסגרת(. פתרון זמני, מיידי, לא זול במיוחד, שעשוי לפתור את הבעיה בצורה נקודתית, אבל בלי לתת לה מענה שלם ומקיף.